En Çok Tanınan 17 Türk Tasarımcı

ALİ TAYAR1

Mimarlık eğitimi alan Ali Tayar, yurtdışındaki endüstriyel tasarımcılardan biri. 1993’te kurduğu Paralel Design Partnership şirketiyle mobilya ve eşya tasarımı yapıyor. Tayar’ın tasarımları New York Modern Sanat Müzesi’nde de sergilendi. National Endowment for the Arts tarafından 1995’te ödüllendirildi.

ARİF ÖZDEN

Bügüne kadar çeşitli firmalar için kurumsal kimlik, ürün,stand, ofis ve sergileme sistemleri gibi tasarımlar gerçekleştiren Özden, halen Derin, Polo Garage, Gilan, Vestel için tasarım çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı büfeler yarışmasında onur ödülünü kazandı.

ATİLLA KUZU

1994’e kadar çeşitli mimarlık ofislerinde çalışan Atilla Kuzu, o tarihten bu yana ortağı mimar Levent Çırpıcı ile birlikte kurduğu Zoom Mimarlık bünyesinde hizmet veriyor. Şirketin uzmanlık alanı mağaza, kongre-sergi sarayı, otel gibi mekanlar. Kuzu, bunun yanı sıra iç mekan gereçleri de tasarlıyor. Japonya’daki Conde House firması tarafından ödüllendirilen oturma birimi bunlardan biri. Kuzu, ayrıca Nurus için bazı ürünler tasarlıyor.

AYŞE BİRSEL

Ayşe Birsel, Amerika’nın “En Yaratıcı 1000 Kişisi” arasına giren tasarımcılardan. 2007 yılına kadar üretilecek Renault otomobillerinin iç tasarımlarını yapacak. Tasarım sektörünün Oscar’ı kabul edilen Roscoe Ödülünü alan Birsel, New York’taki tasarım bürosu Olive Design’daki 12 kişilik ekibiyle Herman Miller, Knoll ve Toto gibi üreticiler için ürün tasarlıyor.

AZİZ SARIYER

Aziz Sarıyer, mobilya ve iç mimari dünyasının önemli tasarımcılarından. Sarıyer, şu anda yenilikçi ve ilerici mobilya tasarımı denince akla ilk gelen isimlerden olan tasarım şirketi Derin’i 1971’de henüz okuldayken kurdu. Sonraları uluslararası markalara da çalışmaya başladı. 1999’da ise İtalya’da tasarım eğitimi alan oğlu Derin’le ortak çalışmaya başladı. Cappellini, Moroso, Zeritalia, Sica ve Derin için tasarımlar yapıyor.

BİLGİ KARAN

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu Karan, yurtdışındaki Türk tasarımcılarından. DemirDöküm’de çalışmaya başlayan Karan, bir süre Can Yalman’la çalıştıktan sonra master eğitimi sırasında Electrolux, ABB gibi firmalarla proje yürüttü. Şu anda İsveç’teki Sony Ericsson Creative Design Center’da görev yapıyor.

CAN YALMAN

Tasarım, üretim ve pazarlama üzerine 11 yıldır profesyonel olarak endüstriyel tasarımcılık yapıyor. Bugüne kadar RocaKale, Hisar, Arçelik/Beko, Bosch, Teba, Tariş, Inform, BAT, Numarine gibi firmalar için tasarım yaptı. 2002 yılından beri Can Yalman Design stüdyosu ile hizmetlerini sürdürüyor.

DEFNE KOZ

Defne Koz İtalya ve ABD arasında yaşayan bir Türk tasarımcı. Merkezi Milano’da olan Defne Koz Design Studio’yu yönetiyor. Pirelli, Alessi, Guzzini, Steel, RSVP, Mobileffe, Alman WMF, Sharp, Nissan, Japon Casio, Nurus, Decorum/s, Eczacıbaşı/Vitra ve Derin gibi pek çok yerel ve uluslararası marka için tasarım üretiyor. Mobilyadan aydınlatma gereçlerine elektronik eşyadan otomobil lastiğine pek çok ürünün tasarımını yapıyor.

EFE BULUÇ

Efe Buluç, Türk tasarımcıların dünyadaki temsilcilerinden biri. Lisans ve lisansüstü eğitimini New York’ta endüstriyel tasarım konusunda alan Buluç, “to22” adlı bir uluslar arası tasarım grubunun ortaklarından. Grubun diğer iki ortağı ABD’li. Çeşitli iç dekorasyon ürünlerine imza atıyorlar. 1997’den beri dünyanın birçok ülkesinde konferans veren grubun, tasarım fikirleri de dikkatle takip ediliyor.

İNCİ MUTLU

İnci Mutlu da bir ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu. 1997-1999 arasında İstanbul’daki Idol Endüstriyel Tasarım şirketinin kurucu ortaklarından biri olarak çalıştı. İtalya’daki Isao Hosoe Design Studio’daki deneyiminin ardından, şimdi Luca Milano ile Mutlu&Milano Design Studio’da tüm dünyadan şirketlere tasarım yapıyor. Vitra, Handles, Restonic, Koziol, Jongform müşterilerinden bazıları.

KUNTER ŞEKERCİOĞLU

Kunter Şekercio?lu, mimari, iç mimari ve endüstriyel ürün tasarım konusunda hizmet veren Kilit Taşı şirketinin ortaklarından biri. Şirket, Bursa ve İstanbul’da mimari ve iç mimari projelerle birlikte endüstriyel ürün tasarımı işleri de yapıyor. Arzum, Scrikss gibi firmalar için ürün tasarlıyorlar. Arzum için Türk kahvesi robotu ve nargile, Scrikss için masa kalemi bunlardan bazıları.

MİRZAT KOÇ

Eğitimini New York’ta alan Mirzat Koç, 2003 yılına kadar ABD’de çeşitli tasarım şirketlerinde çalıştı. 2003 yılında ise kendi şirketi Ideolog’u kurdu. Tasarım kariyeri süresince farklı sektörlerde birçok dünya firmasına ürün tasarladı. Kodak, Fujitsu Siemens, Panasonic, 3M, TDK, Bose, Black&Decker ve Symbol Technologies şimdiye kadar bilgisayar, fotoğraf makinesi, bebek puseti gibi ürünler tasarladığı firmalardan bazıları.

MURAT GÜNAK

Geçen yıl Volkoswagen Grubu’nun tüm markalarının tasarım sorumluluğunu üstlenen Murat Günak, kuşkusuz yurtdışında Türk endüstriyel tasarımcılarının en ünlü temsilcilerinden biri. 2003 yılında Volkswagen’e tasarım şefi olarak transfer olan Günak, yeni göreviyle tüm markaların sorumluluğunu aldı. Günak, daha önce de Mercedes için tasarımcı olarak çalışıyordu.

OYA ŞENOCAK AKMAN

Oya Şenocak Akman, bu alanda doktorasını Mimar Sinan Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde 1992 yılında yaptı. Seramik, plastik ve tekstil ürünleri tasarımı alanında çalıştı. 1983’ten beri, Paşabahçe’de çalışıyor. Cam konusunda el yapımı ve otomasyon üretiminde uzman. 1993 yılından beri İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Bugüne kadar 10’a yakın ödül aldı.

ÖZLEM PERŞEMBE

ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nü bitirdikten sonra Vestel Elektronik Ar-Ge grubunda ardından Raks Elektronik’te çalışan tasarımcı, 1994 yılında ortağı Hilal Tolasa ile Nesne Tasarım’ı kurdu. Son 3 yıldır hizmet verdikleri firma ve kurumlar arasında Alcatel, Karel, TÜBİTAK MAM, Kunt Elektronik, IBM POS, Rom-OPET, PınarSüt, Hes Makina ve Havelsan bulunuyor.

SEZGİN AKSU

Sezgin Aksu, son yıllarda dünya tasarım platfomunda en sık duyduğumuz Türk isimlerden biri. 8 yıl çok çeşitli okullarda eğitim gördükten sonra Milano’da çalışmaya başladı. Milano’da dünyanın en ünlü iç mimarlık stüdyolarından biri olan De Lucchi’de çalışıyor. Tasarım bölümünün sorumlusu. Tasarımcının müşteri portföyünde Olivetti, Siemens, Compaq, Enel, Poltrana Frau, Mandarina Duck, Fiat gibi firma isimleri yer alıyor.

TANJU ÖZELGİN

Tanju Özelgin, halıdan banyoya pek çok endüstriyel ürünün tasarım hizmetlerini veren Parlak Kırmızı şirketinin ortaklarından. 1987’de kendi tasarım ofisi Scala’yı kuran, daha sonra IN Mobilya’da kurucu ortak olarak çalışan Özelgin, Parlak Kırmızı’yı 1996’da Ertan Binme ile kurdu. 1998’den beri öğretim üyesi, jüri üyesi proje danışmanı olarak eğitim süreçlerine katkıda bulunan Özelgin, Versace, Sebastian, Stendhall, Nurus, Derin, BT, Birim, Crea Concept gibi birçok firma ile çalışmalarını devam ettiriyor.

ÜMİT ALTUN

Endüstriyel ürün tasarımı konusunda yaklaşık 20 yıllık deneyime sahip. 2003 yılında Arçelik’ten ayrıldıktan sonra DesignUM’u kurdu. Bugün otomotivden çamaşır makinesine kadar tasarımıyla Otokar, Eksen, Ernamaş, Viko, Metre Grup, Step-pen ve Türmak gibi şirketlere tasarım hizmeti veriyor.

8 Yorum Bulunuyor

 • 29 Haziran 2009 | Permalink |

  merhabalar sanırım bu isimlere bi ekleme yapmanız gerekiyor.Çünki bence yukarıda yazdığım sitede tasarımlarını görebileceğiniz onur müştak çobanlı da bir çok firmayla çalışan milano civarında oldukça iyi bir studyosuda bulunan bir tasarımcı olarak diğerlerinden geri kalmıyor.Saygılar

 • 23 Şubat 2010 | Permalink |

  daha fazla isim gerekkkkkkk

 • 23 Şubat 2010 | Permalink |

  ben türk olmayan tasarımcılar istiyorum

 • 23 Şubat 2010 | Permalink |

  sayın “bilmem” ve sayın “sanane” daha kendi ismini bilmiyosun bide daha fazla mı isim istiyorsun 😀

 • 23 Şubat 2010 | Permalink |

  çok değerli mimarlarımız en çok beğendiklerim ise DEFNE KOZ ve İNCİ MUTLU. hepsinede başarılarının devamını diliyorum.

  umarım mimarlık öğrencisi olarak ileride bende ismimi en güzel şekilde duyurabilirim.

 • 28 Şubat 2011 | Permalink |

  ben yoldayım 🙂

 • 29 Haziran 2011 | Permalink |

  merhabalar italya como da bulunan dizayn studyosunda onur müştak çobanlıyla tanışıp sohbet etmiştim gerçekten tasarımları bu isimler arasında yer alacak kadar harika

 • 03 Ağustos 2011 | Permalink |

  Hakan Gürsu yu burada görememek beni hayal kırıklığına uğrattı. Bence bi araştırın. Zamanında ODTÜ de onun öğrencisiydim. Tam bir tasarım zekasına sahip hocadır kendisi.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *