Electrolux Design Lab ‘09 Yarışmasının Kazananları Belli Oldu

Electrolux, uluslararası tasarım yarışması Design Lab’in kazananlarını mimarlık ve tasarım dünyasının en prestijli etkinliklerinden % 100 Design London’da açıkladı. Gelecek 90 İçin Tasarım konseptli yarışmanın birincisi İsveçli tasarım öğrencisi Rickard Hederstierna’nın gezegeni kurtarmak için akıllı
yiyecek sloganıyla yarattığı Cocoon oldu.

Electrolux’un , bu yıl 7’ncisini gerçekleştirdiği Design Lab yarışmasının kazananları 24 Eylül’de 100% Design London’da düzenlenen törenle açıkladı. Finale kalan 8 yarışmacı arasından hem çevreyi hem de geleceği düşünerek sıyrılan Cocoon, tasarımcısı Rikhard Hederstierna’ya 5 Bin Euro para ödülünün yanı sıra Electrolux Global Tasarım Merkezi’nde 6 aylık staj imkanı kazandırdı.

Cocoon, dünyanın artan nüfusuna ve onların et ve balık tüketme ihtiyacına sürdürülebilir bir çözüm sunma amacı taşıyor. Cocoon, genetiği değiştirilerek üretilmiş ve paketlenmiş et ve balığın kas hücrelerinin radyo dalga sinyalleri tarafından ısıtılmasını sağlıyor. Sinyallerin saptadığı yiyeceğe uygun pişirme süresi öneriliyor. Bu tasarım, bilimi yiyecek yaratmak için kullanmayı; çiftçilik ve balıkçılığa olan yoğun ihtiyacı azaltarak dünyanın üzerindeki yükü hafifletmeyi hedefliyor.

Yarışmaya katılan projeler, mobilya tasarımcısı ve Doshi Leveien Tasarım Stüdyosu’nun ortağı Nipa Doshi, dünyaca ünlü ürün tasarım danışmanlığı firması Seymourpowell’in Tasarım Direktörü David Fisher, Nissan Tasarım Avrupa’nın Renk Tasarımı Müdürü Marisol Manso Cortina ve Electrolux Başkan Yardımcısı Henrik Otto’nun yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi.

Jüri üyeleri Cocoon’un yarışmayla ilgili verilen briefe tamamen uyduğunu ve cesur ve yaratıcı bir proje olmanın yanı sıra sosyal ve çevresel konulara da değindiğini dile getirdiler.

Design Lab ’09’un ikinciliğini yağmur damlalarını yakalayarak içme suyuna dönüştüren “Water Catcher” tasarımıyla Çin’den Penghao Sahn kazanırken,

yarışmanın üçüncüsü giysileri buharla temizleyip ütüleyen “Renew” tasarımıyla ABD’li Louis Filosa oldu.


Bu başarıları Sahn’a 3 bin, Filosa’ya ise 2 bin Euro para ödülünü beraberinde getirdi.

Katılımcılardan önümüzdeki 90 yılda insanların yiyeceklerini hazırlayıp saklayacakları, giysilerini ve bulaşıklarını yıkayacakları yaratıcı ev aletlerini tasarlamalarının istendiği yarışmaya 50 ülkeden 900 başvuru yapılmıştı.

2009’un Diğer 5 Finalisti:

  • Le Petit Prince: Robotik sera – Martin Miklica, Brno University of Technology, Çek Cumhuriyeti

  • Moléculaire: 3 boyutlu yemek yazıcısı – Nico Kläber, Köln International School of Design, Almanya

  • Naturewash: Yatay şekilli susuz çamaşır makinesi – Zhenpeng Li, Zhejiang University, Çin

  • Teleport Fridge: Teleport buzdolabı – Dulyawat Wongnawa, Chulalongkorn University, Tayland

  • Bifoliate: Duvara monte çift taraflı bulaşık makinesi – Toma Brundzaite, Vilnius Academy of Art, Litvanya

Kaynak:grafiktasarım

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *