Dünyanın En İyi Mimari Projesi

world architecture festival waf 2010

Mimar Peter Rich tarafından tasarlanan Güney Afrika’daki Mapungubwe Eğitim Merkezi, 15 finalist arasından 2009 WAF Ödülleri’nde küresel mimarlığın en takdir gören ödülü olan Yılın Binası Ödülü’nü aldı.

Limpopo Ve Sheshe nehirlerinin birleştiği yerde konumlanan Mapungubwe Eğitim Merkezi, bölgenin tarih öncesinden beri halk arasında süregelen elişi eserlerine ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmış. Proje güçlü bir sosyal programla temellendirilmiş. Bu sosyal programın amacı, yerel halkın yeteneklerini ve emeklerini tasarım ve inşa sürecine dahil etmek. Jüri, el işçiliği, projenin uzun soluklu olması ve çevre düzenlemesiyle ilişkisi nedeniyle bu projeyi seçtiklerini belirtti.

waf 2010 world architecture festival 1

Bir sonraki projesinin Etiyopya’da yer alacağını belirten Peter Rich ödülünü aldıktan sonra şunları söyledi: “İmkanları olmayanların hizmetindeki macerama devam edeceğim, çünkü onlar bunu hakediyor.”

Yapısal Tasarım Ödülü ise Hırvatiztan’daki Zagreb Arena’sı tasarımıyla Upi-2m’ye; Gelecek Projesi Ödülü, Miralles Tagliabue’nin 2010 Şangay Fuarı için tasarlanmış olduğu İspanyol Pavyonu’na verildi. İç Mimarlık Ödülü’nü Corian Super Superfaces showroom’u tasarlayan Amanda Levete Architects kazandı.

waf 2010 world architecture festival iç mimari1

WAF dünyanın her yerinden mimarların karşılaştıkları zorluklara, onların ihtiyaçlarına tanık olup küresel bir fikir alışverişi yapabilme fırsatı sağlıyor. Bu eşsiz forum günümüzdeki zorlu ortamda, mimarların hem dünyanın farkında olup hem de keyif alabilecekleri, aynı zamanda dünyanın çeşitli yerlerindeki kültürel, fiziki ve ekonomik çevrelerde bulunan yenilikçi çalışmalardan ilham alabilecekleri alumlu bir atmosfer sunuyor.

WAF önümüzdeki yıl yine Barselona’da 3-5 Kasım tarihleri arasında yapılcak. Başvurular için takipte olun.

www.worldarchitecturefestival.com


Konuyu Paylaş! Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş