Dünyanın Ambalajı, Her Yıl Düzenlenen İstanbul Ambalaj Fuarı’nda Buluşuyor

“ÜRÜNÜ AMBALAJI SATAR”

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN YÜZDE 25’İ TÜYAP’DA DÜZENLENEN İSTANBUL AMBALAJ FUARI’NDA

Türkiye ambalaj sanayi; nitelikli ürün ve fiyat rekabeti gibi avantajlarıyla dünya pazarlarına açılıyor. Küresel krizi, yeni pazar arama ve teknolojik yatırıma yönelerek değerlendiren ambalaj sektörü, 22-25 Ekim 2009 tarihlerinde TÜYAP’da yapılacak İstanbul Ambalaj Fuarı’nda 2010 için yeni ürünlerini sergiliyor.

Ambalaj, ürünün yüzde 3.5’ini temsil ediyor, 2007’de 170 milyar dolarlık ürün ambalajlandı. Bu anlamda, ambalaj sektörü Türkiye ekonomisinin yüzde 25’ine hitap ediyor. İstanbul Ambalaj Fuarı, alanında Avrupa’nın en büyük 4 fuarından biri. Fuara katılan şirketlerin geri dönüş rasyosu % 96. İstanbul Ambalaj Fuarı’na, Türkiye’nin ihracaatta öncelik verdiği Rusya, Bulgaristan, Macaristan, Mısır, Gürcistan, İngiltere, Romanya, Ukrayna, Suudi Arabistan, İran, Yunanistan gibi önemli pazarlardan alım heyetleri gelecek. Bu yılki fuarda rekabeti artıracak çevreci ve geri dönüşümlü ürünler, atık yönetimi ve verimlilik öne çıkacak.

TÜYAP’ta her yıl büyüyerek katılımcı sayısı artan İstanbul Ambalaj Fuarı’na bu yıl, 40’tan fazla ülkeden 1200’ün üstünde firma ve firma temsilcisi katılacak. 2008 yılı istatistiklerine göre her 3 ziyaretçiden biri şirket yöneticisi olan fuar, katılımcı firmalara birinci elden anında iş görüşmesi imkanı tanıyor. TÜYAP İstanbul Ambalaj Fuarı, üretici yapısı itibariyle son derece rekabetçi olan ambalaj sektörü üreticileri arasında bu yıl 15’inci kez iletişim köprüsü kuruyor.

100.000 kişiye istihdam sağlayan ve 2004 yılından beri sürekli yükseliş içinde olan ambalaj sektörü, son 5 yılda üretimi yüzde 60 artırarak toplam iş hacmini 6 milyar dolara ulaştırdı. Yılda 2 milyar dolarlık ambalaj ihracatı yapan Türkiye’nin, en büyük ihracat pazarlarının Almanya, Fransa ve İngiltere gibi bu alandaki en gelişmiş ülkeler olması, Türk ambalaj sanayinin sadece fiyat değil, ürün kalitesi olarak da dünyanın önemli oyuncularından biri olduğunu gösteriyor.

ÇEVRECİ ÜRÜNLER VE TRENDLER

Ambalaj sanayicileri 2009’un ardından yurt dışında rekabetçilik adına yeni ürünler ve teknolojilere yönelecekler. Kriz döneminde kimi şirketler makine parkurlarını yeniledi, kimileri de çevreci ürünler için Ar-Ge yatırımı yaptı. Doğaya dost gelişmeler anlamında kendi kendini 2 ayda yok eden poşetler, geri dönüşüm teknolojileri İstanbul Ambalaj Fuar’ında görücüye çıkacak, yeni hijyen teknolojileri ve atık geri dönüşümü öne planda olacak.

YENİ PAZAR STRATEJİLERİ

Türkiye’nin 2010 yılında yeniden büyüme rotasına girmesiyle, ambalaj sanayi de yeni pazarlara açılmaya devam edecek. Ambalaj üreticileri 2008 yılında özellikle Doğu Avrupa, Orta Asya ve Afrika gibi yeni pazarlarda iş kovaladı. Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından 2009 senesinde desteklenen 3 fuardan biri olan İstanbul Ambalaj Fuarı, yerli üreticilerin dış pazarlara açılması için fırsatlar sunuyor. Fuarı Türkiye’nin ihracatta öncelik verdiği, Rusya, Bulgaristan, Macaristan, Mısır, Gürcistan, İngiltere, Romanya, Ukrayna, Suudi Arabistan, İran, Yunanistan gibi önemli pazarlardan alım heyetleri ziyaret edecek.

AB’YE UYUMLU AMBALAJLAR

Fuarda, küresel piyasalarda rekabet etmek isteyen KOBİ’lerin finansman olanaklarını artırmak amacıyla şirket birleşmelerine yönelmeleri, kaliteli ürün trendleri ve özellikle de AB’ye ihracat için gerekli REACH standardı gibi konular ön plana çıkacak.

Avrasya’nın en büyük ambalaj etkinliği İstanbul Ambalaj Fuarı’na özellikle gıda, matbaacılık, plastik, makine, tekstil, kozmetik, kimya, kağıt ve etiket sektörleri yoğun ilgi gösteriyor.

Fuarda ayrıca üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan ve öğrencileri ambalaj tasarımına teşvik etmeyi amaçlayan Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın ödülleri açıklanacak. Her sene verilen bu ödül ile bir çok tasarımcıya uluslararası alanda fırsat kapıları açılıyor.

İSTANBUL AMBALAJ FUARI, 22-25 Ekim tarihleri arasında, Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Kısaca TÜYAP

1979 yılında kurulan TÜYAP, bu tarihten 1996 yılına kadar İstanbul Spor ve Sergi Sarayı, Etap Marmara Oteli ve İstanbul Sergi Sarayı’nda gittikçe çoğalan ve büyüyen birçok fuar düzenlemiştir. Çağdaş fuar merkezi ihtiyacının karşılanması amacıyla 1996 yılında 60.000 m2 alanıyla Türkiye’nin en büyük fuar merkezi olan TÜYAP Beylikdüzü ( Büyükçekmece ) Fuar ve Kongre Merkezi’ni faaliyete geçirmiştir.

Yurtiçi ve yurtdışı meslek örgütleriyle işbirliğine büyük önem veren TÜYAP, Uluslararası Kongre ve Toplantı Derneği (ICCA), Uluslararası Ticaret Fuarlarına Katılımlardan Sorumlu Organizatörler Birliği (INTEREXPO), Uluslararası Ticaret Odası (ICC) ve Küresel Fuar Endüstrisi Birliği (UFİ) üyesidir. Ülkemizde fuarcılık sektörünün en önemli meslek kuruluşu olan Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği’nin kuruluşuna öncülük etmiş olup, halen derneğin dönem başkanlığını da yürütmektedir.

İLETİŞİM:
Meltem SARIYEL Zeynep ÖZDAĞDEVİREN
ZEGO İletişim Stratejileri Merkezi TÜYAP TÜM FUARCILIK YAPIM A.Ş.
Müşteri İlişkileri Proje Asistanı Proje Tanıtım Sorumlusu
Tel: 0212 336 68 38
Tel: 0212 867 11 00
meltems@zego.com.tr
zeynepozdagdeviren@tuyap.com.tr
www.zego.com.tr www.tuyap.com.tr

Konuyu Paylaş! Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş