DUBAİ’DE GÖKDELENLER HIZ KESMEDEN YÜKSELİYOR

dubai-insaat-hiz-kesmiyor MİMARLIK TASARIMDünya küresel krizle çalkalanmaya devam ederken, Dubai’de yeni bina inşaatı hız kesmek bilmiyor. Dubaili mühendislik firması Meraas, bu hafta yaptığı açıklamada, Chicago menşeli mimarlık firması Adrian Smith + Gordon Gill Architecture’la 15 milyar $ tutarında dört yeni proje için anlaşma sağladıklarını belirtti.

12 yıl içinde tamamlanması öngörülen Jumeirah Garden master planının parçası olarak “1 Dubai”, “1 Park Avenue” ve “Meraas” kulelerinin yanı sıra, “Park Gate” isimli, 6 adet orta yükseklikte kuleyi birbirine bağlayacak projesi inşa edilecek.

Adrian Smith, proje hakkında yaptığı açıklamada, “Bu muhteşem çalışmada Meraas ile birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz için çok heyecanlıyız. Projelerin her biri, herhangi bir mimarın rüyalarını süsleyecek kadar önem taşıyor. Meraas’ın bize bu kadar güvenmesi bizi onurlandırıyor. 21. yüzyılın en önemli şehirlerinden biri olmaya namzet Dubai’nin vizyonunu inşa etmek konusunda rol oynamak istiyoruz” diye konuşuyor.

610 m yüksekliğe erişecek olan 1 Dubai, dünyadaki en yüksek ve geniş kulelerden biri olacak. Yapı, üç adet kuleyi birbirine bağlayacak. 1 Dubai’de iki adet lüks otel, ofis binaları ve dünyanın en lüks konutları yer alacak. Projenin toplam alanı 1 milyon 208 bin metrekare olarak belirlenmiş.


1 Park Avenue ise, 116 katlı bir kule olarak tasarlandı. Kulenin dalgalı formu, Dubai’nin suyla olan ilişkisine ve kentin inci ticareti konusundaki tarihî mirasına gönderme yapıyor. 372 bin metrekarelik toplam alana sahip olan kulede, konutlar, ofisler ve lük oteller yer alacak.

Yapımı düşünülen bir diğer proje olan Park Gate ise, toplam alanı 437 bin metrekare olan 6 orta yükseklikte kuleden oluşuyor. Her bir kule, birbirine kubbeli güneşliklerle eklemleniyor.

Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, bütün projelerin yüksek çevre standartlarına uygun olarak uygulanacağını ifade ediyor.

dubai-insaat-hiz-kesmiyor MİMARLIK TASARIM

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *