Çin’de Çevreci Stadyum Tasarımı Gerçekleştirildi

Çin’de yeni bir stadyum tasarımı gerçekleştirildi. Çevreye duyarlı ve çevreci özelliği ile dikkatleri çeken Dalian Shide Stadium, NBBJ tarafından tasarlandı. NBBJ’nin tasarımını yapığı bu proje spor ve mimaride yeni bir tarzı temsil ediyor. Binanın organik mimarisi etkileyici bir yapıya sahip. Sıradan stadyumların dışında farklı bir çizgiye sahip. Bir bahçe tarzında uyarlanan stadyum geniş bir kase gibi görünüyor.

Stadyum, dağların ve şehir merkezinin içinde muhteşem bir manzaraya da sahip. Çatıda kullanılan kumaşların her biri güzel bir mimari tamamlayıcı olmuş ancak asıl amaç havaya açılan herhangi bir kötü gösteriyi engellemek. Güçlü dış tasarımlar son zamanların tasarım trendleri arasında. Yeşillendirilmiş dış duvarlar çevre ile de büyük bir uyum sağlayarak, farklı ve çevreyi bozan kirli bir görüntü oluşmasını engellemiş.

Stadyum enerji tüketimini azaltarak, temiz havaya katkıda bulunuyor. Temel tasarım ilkeleri bu sürdürülebilir kavramları kullanarak, çevreye duyarlı bir tasarım gerçekleştirmekti. Gerçekleştirilen tasarım, Dalian şehri için kusursuz bir çalışma oldu.

Sürdürülebilir Elemanlar:
Yeşil Duvarlar: Bina yalıtımI, enerji tüketimini azaltır, filtreler hava kirliliğini azaltır, ısı adası ile sera gazları azaltır, bir stadyumun tipik sert kenarından farklı ve doğal bir uyum gösterir.
Geri Dönüşümlü Su: Azaltabilir sulama, yangın söndürme, tuvalet ve klima, bütünsel su geri dönüşüm sistemi.
Yenilenebilir Enerji: Bina duvarları, çatı ve site içine rüzgar türbinleri ve güneş hücreleri entegre ederek enerji kaynakları oluşturur.

Konuyu Paylaş! Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş