‘Çılgın Proje’ Açıklanıyor!

Merakla Beklenen “Çılgın Proje” Açıklanıyor!

Aylardır gündemden düşmeyen ‘Çılgın Proje’ için Başbakan Erdoğan kameraların karşısına geçti. Erdoğan’ın açıklamasını televizyonlar canlı yayınlıyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın sır gibi sakladığı ve herkesin merakla beklediği ‘çılgın proje’ açıklanıyor.

Kameraların karşısına geçen Başbakan Erdoğan‘ın arkasında Boğaz Köprüsü’nün havadan çekilmiş bir fotoğrafı yer alıyor.

Eşsiz eserlerin arkasında hep hayallerin olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, konuşmasına Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Canım İstanbul’ şiiriyle başladı:

“Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten birşey; hava, renk, eda, iklim;
O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.

…Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar;
Güleni söyle dursun, ağlayanı bahtiyar…

Gecesi sümbül kokan
Türkçe’si bülbül kokan,
İstanbul,
İstanbul…

İstanbul’da yönetime geldiğimizde kentte çöp dağları vardı, patlayan çöp dağları vardı, işbaşında CHP vardı. Suyun hayaliyle kavrulan İstanbul’u suyla buluşturduk. Temiz bir Haliç isteniyordu, kime gittiysek bize diyorlardi ki ‘Haliç temizlenmez, burayı ancak doldurmanız gerekir.’ Düşünebiliyor musunuz?

Bunu söyleyenler danıştığımız koskoca hocalarımızdı. Biz aradık, araştırdık, Haliç’in temizlenebileceğini öğrendik, projelirini yaptırdık. Haliç’in içinden bütün çamuru aldık, 9,5 kilometre uzaklıktaki taş ocaklarına taşıdık. Kimse bunun farkında değildi, kamyonlarla taşımıyorduk, petrol boru hattı gibi borular döşemiştik. Borulardan Haliç’in tüm çamurunu taşıdık. Orada kendimize 650 bin metrekarelik bir yeşil alan meydana getirdik. Kim çevreci? CHP mi, biz mi?

İstanbul tutkumuz bizi buralara getirdi. İnsan alemde hayal ettiği kadar yaşar. Hem hayal kurduk hem de milletimizin hayaller kurmasını sağladık.

4 yıl içinde bütün okullarda akıllı tahtalar ve öğrencilerin elindede iPad gibi akıllı defterler olacak.

162 bin dersliğin tamamında her yıl ücretsiz kitaplar çocuklara takdim ediliyor.

Kış mevsiminde kar altında hastaneye yetişmeye çalışanların acısı bizi hayale sevk etti. Hastaneler kurduk, paletli ambulanslar, helikopterler gerçek oldu.

69 ilimize doğalgaz götürdük. Hans, George, Katerine, Helga bu güzellikleri yaşayacak da Ahmet, Ayşe niye bu güzellikleri yaşayamasın?

Cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 kilometre duble yol yapılmıştı, biz 8,5 yılda 13 bin kilometreden fazla duble yol yaparak bu hayali gerçeğe dönüştürdük. Şimdi ikinci 15 bin kilometrenin de startını verdik.

Çocukluğumda uçak nedir bilmezdim, uçağın sesini duyduğum zaman sırt üstü yatıp uçağı seyrederdim. Soruyorum, artık uçağa binmek bu ülkede hayal mi? Artık havayolları, belirli bir kaymak tabakanın yolu olmaktan çıktı, halkın yolu oldu. Bunu biz sağladık. Türkiye’de 46 noktada şu anda havaalanı var. Karadeniz’de Ordu’da havaalanı temelleri atılıyor. Hakkari Yüksekova’da havaalanı yapıyoruz. Şırnak Cizre’de havaalanı yapıyoruz. Ayrım var mı? Batı’da ne varsa Doğu’da da o var, Güney’de ne varsa Kuzey’de de o var.

Ecdadımız Abdülmecid, 1856 yılında bir proje hazırladı, boğazın altından geçiyordu. O başlayamadı, projeyi tamamlamak biz torunlarına nasip oldu. Dedelerimize diyoruz ki, ruhunuz şad olsun, siz bize ışık verdiniz ve biz o izde yürüyoruz. Marmaray’la kalmadık, onun hemen güneyinde ikinci bir tüp geçidin temelini attık, araçlar için. 2013 sonunda Marmaray, 2014’te de diğer tüp geçidi bitiriyoruz. Türkiye hazır, hedef 2023.

Üçüncü köprü dedik, CHP’lilerin hemen eteği tutuştu, ‘Üçüncü Köprü’ye karşıyız’ açıklamaları geldi. CHP’den ne beklenirdi ki? Bu zihniyet Marmaray’ın bitişini 4 yıl erteletti. Neymiş, kazılar esnasında çanak-çömlek çıkmış. Lafa geldiğinde insan öncelikliler… Çıkanlar bir yerde sergilenir ama proje bu kadar uzatılmaz.

Türkiye’de hızlı tren hayaldi. Eskişehir-Ankara arasını bitirdik, İstanbul-Eskişehir bitmek üzere. Duydum ki bir parti Ankara-Konya arasına hızlı tren koyacakmış! Bunların klavuzunu bilemiyorum. Ankara-Konya hızlı tren seferlerinin test sürüşünü bizzat ben yaptım, hızlı tren önümüzdeki ay seferlere başlıyor. Günaydın! Ankara-Konya arası 1 saat 15 dakikaya indirdik.

500 bin konut hayalimiz vardı ve şu ana kadar 490 bin konut yapıldı, 350 binini sahiplerine teslim ettik. Bu süreç aynen devam edecek. 2023’e kadar 500 bin konut daha yapacağız. Yeni evlenecek ve evli olanlara 65 metrekare uygulaması getireceğiz, 100 lira taksitle konut vereceğiz. Yeni evleneceklere hazır eşyalı konutlar vereceğiz.

Bu ülkede hayal olan ne varsa hayal olmaktan çıkarıp, projeye dönüştük. Artık daha büyük hayaller kuruyoruz. Hayallerimizi asla ulaşılamaz görmüyoruz. 2 trilyon dolar milli gelir, kişi başına 25 bin dolar, 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var 2023 için. Türkiye’nin dört bir yanını Gazi Mustafa Kemal Atatürk dediği gibi -CHP’ye ithaf olunur- demir ağlarla ördük ve örmeye devam edeceğiz. Arkadaşlar matematik konuşuyorum, göreve geldiğimizde Türkiye ekonomik büyüklükte 26. sıradaydı, 8,5 yılda 17. sıraya yükseldi. 2023’te hedefimiz 10. sıra, 12 yılda 7 basamak zıplamak o kadar zor değil artık.

İstanbul dünyanın gözbebeğidir. Kim ki dünyanın değişik yerlerinden İstanbul’a gelir, hep bize şunu söylerler, ‘Siz tanrının sevgili kullarısınız.’

Bugün açıklayacağım muhteşem proje şahsımın olduğu kadar, arkadaşlarımın olduğu kadar, yüzlerce yıl öncesindeki İstanbul idarecilerinin de hayaliydi. İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum zaman özellikle Independent olayı yaşandığı zaman gece gündüz bunu düşündüm ve aynı felaket bizde olsa ne yaparız diye konuştuk arkadaşlarımızla. Helikopterle İstanbul’un üzerinde gezdik. On yıllar boyunca zihnimizde şekillenen bu hayal bugün artık ete kemiğe bürünmeye başladı.”

Şimdiye kadar basında öne çıkan projeler şunlardı:

Haliç’e Mega Kanal: Bu projeyle ortaya dev bir ada çıkacak. Türkiye’nin 3. büyüğü olacak bu ada Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerini içine alacak. Haliç’in devamında 15-20 kilometrelik bir kanalla bu ada Büyükdere’de Boğaz ile buluşacak.

Uygarlıklar Köprüsü: Çeşitli şirketlere danışmanlık hizmeti veren Murat Şaylan’ın blogunda yer verdiği bu projenin, Boğaz’ın iki köprüsünün arasına yapılması öngörülüyordu. Avrupa ve Anadolu yakalarında 4 ayak olacak. Bu ayaklar ortada, Boğaz’ın üstünde birleşecek ve büyük bir dairesel alan oluşacak. İstanbullular yürüyerek bu ayaklardan ortadaki geniş alana ulaşabilecek, burada yemek yiyip gezinti yapabilecek.

Ataşehir’e Selimiye: Bu alternatiflerin dışında, Mimar Sinan’ın Edirne’de yaptığı Selimiye Camii’nin birebir Ataşehir’de inşa edilmesinin “Erdoğan’ın çılgın projesi” olduğu da iddia edilmişti.

İLK HINCAL ULUÇ YAZMIŞTI

Çılgın proje‘yi gündeme ilk Hıncal Uluç getirmişti. Başbakan’la telefon görüşmesi yapan Uluç köşesinde şunları yazmıştı: “İki cümle ile projenin adını söyledi. Telefon elimde dondum kaldım.. Bu İstanbul konusunda bugüne dek duyduğum en çılgın proje.. Biri bana “Bin proje say” dese, bin gün izin verse aklıma gelmez. Öyle çılgın.

Bu projeyi, bir TV canlı yayınında Türk ve Dünya (Dünya.. Bu sözcüğe dikkat edin. Şifre o.) kamuoyuna açıklamak Başbakanın hakkı..”

1 Yorum Bulunuyor

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *