Beton Ev: Dekorasyon ve İç Mekan Tasarımı

Ünlü Mimarlık Firması A-Cero, Son Eseri “Concrete House” Projesini Sundu

Proje 5000 m2 arsa üzerinde yer almaktadır. Tek katlı ev, 1600 m2 inşa alanına sahip. Projeye bakıldığında yansıyan ilk duygu ve dikkati çeken en önemli özellik beton duvarlar ve çatıdan rampa olarak yere uzantılardır. Evin sert beton görünümü, çevresinde planlanan peyzaj ile yumuşatılıyor. Çevresinde bulunan muhteşem organik görünüm ve yeşil alanın kullanım şekli mimariye farklı bir boyut kazandırıyor. Bahçe içerisinde, küçük bir göl de bulunmaktadır. A-Cero’nun projede ekolojik çalışmaları bulunuyor. Ayrıca evin çatısında ve geniş yüzeylerde, yenilenebilir enerji sistemi uygulaması dikkat çeken özellikler arasında.

İç Mekan Tasarımında Sadelik Ön Planda

Yapının dış mekanında yansıtılmak istenen sade ve yalın doku iç mekana da yansıtılmış. Binanın iç mekan tasarımında yalın detaylar hakim. Beton duvarlar, gri tonlamalar genel olarak bakıldığında ilk dikkat çeken özelliklerden oluyor.

Mutfak ve yemek alanında ise beyaz ve siyahın muhteşem uyumu dikkatleri çekiyor. Minimal detaylar ile kusursuz aydınlatma seçimleri mekana derinlik katıyor.

İç Dekorasyonda Minimal Çizgiler

Mekanın dekorasyonu, yapının karakterine uygun bir biçimde düşünülmüş ve çözümlenmiş. Duvarlarda yer alan tablolar, heykeller ve aydınlatmalar ile mekan bütün olarak algılanıyor. Minimal çizgiler dekorasyonun her detayında ön plana çıkartılıyor. Aydınlık, ferah ve dinginliğin yanında modern bir atmosfer evin her köşesinde belirginleştirilmiş.

Oturma alanlarında yine gri, siyah ve beyazın hakimiye devam ediyor. Büyük oturma alanında ışık oyunları ile mekan zenginleştirilmiş. Parlak kadife kumaş ile kaplı koltuklar zengin bir atmosfer yaratmaya yardımcı oluyor. Yine mekanın köşesinde kullanılan heykel ise evin ruhunu tamamlar nitelikte.

Yeşil Alanlar

Yapının iç ve dış bölümlerinde yeşil alanlara oldukça önem verilmiş. Yapı dış mekanında yeşilin zenginliğini gözler önüne seriyor. Çatıda ve çatıdan rampa biçimde aşağıya inen beton duvarlarda yine yeşil alan olarak kullanılmış. Çevreci görünümü, doğaya ve yeşile saygılı duruşu ile son zamanlarda oldukça dikkat çekilmek istenilen “doğaya ve yeşile saygı” inancını tekrar eden bir proje olarak duruşunu sergiliyor.

Mimarlar: A-Cero, Joaquin Torres Mimarlık
Yer: Pozuelo de Alorcón, İspanya
İç Mimar: A-Cero
Proje Yılı: 2008-2010
Fotoğraf: Luis H. Segovia

3 Yorum Bulunuyor

  • 06 Ağustos 2010 | Permalink |

    çok başarılı bir çalışma olmuş. kusursuz denilecek kadar güzel bir mekan tasarlanmış. SÜPER!

  • 03 Nisan 2011 | Permalink |

    Gerçekten Çok Başarılı lmuş Hayran Kaldım.Tebrikler

  • 23 Ocak 2012 | Permalink |

    evin mimarisi gerçekten çok başarılı ama sanki insancıl ya da insana uygun değil sanki bir şeyler eksik. evet verilmek istenen ruh mükemmel şekilde verilmiş, o katılığı, sertliği ve asaleti hissediyorsun ama aynı zamanda betona çarpar gibi bir duygu da hissediyorsun, ki evine geldiğinde hissetmek istemeyeceğin türden bir duydu. ev değil de başka bir alanda kullanılsa bu tarz daha hoş olabilirdi.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *