Başbakan’ın İzmir Körfezi’ne İlgisi Sevindirdi

Başbakan’ın Körfez’e İlgisi Sevindirdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Başbakan’ın İzmir Körfezi konusundaki hassasiyetinin kendilerini sevindirdiğini söyledi. Kocaoğlu, “İzmir Körfezi’nde koku problemi ve kirlilik akışı önlendi” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın İzmir Körfezi‘yle ilgili açıklamalarını değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Başbakan’ın projeye sahip çıkmasının, Aliağa-Menderes projesinde yaptıkları işbirliğinin Körfez’de de devam edeceğinin altını çizmesinin kendilerini mutlu ettiğini ifade etti. Kocaoğlu, “Sayın Başbakan’a teşekkür ediyoruz. Başbakan’ın İzmir Körfezi konusundaki hassasiyeti bizi çok sevindirdi. Biz bu açıklamadan, alüvyonlarla her yıl biraz daha sığlaşan İzmir Körfezi’nin dere ağızlarında ve belli bölümlerindeki derinleştirme çalışmaları ile Körfez’in kuzey aksında açılacak sirkülasyon kanalı konusunda Hükümetimizin İzmir’e her türlü desteği vereceğini anlıyoruz. Ancak Sayın Başbakan’ın açıklamasına küçük ama önemli bir ilavede bulunmak istiyorum: İzmir Körfezi’nde koku problemi ve kirlilik akışı önlendi” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, daha önceki belediye başkanları zamanında başlayan ve uzun yıllar devam eden Büyük Kanal Projesi’nden sonra, şimdi de Büyük Körfez Projesi konusuna yoğunlaştığını hatırlattı.

‘LİMAN ÇALIŞMALARI İZMİR İÇİN ÖNEMLİ’

Başkan Kocaoğlu, Körfez’in sürekli olarak rehabilite edilmesi konusundaki çalışmalarda mesafeler aldıklarını söyledi. Limanın geliştirilmesi, liman yolunun derinleştirilmesi, liman kapasitesinin artırılmasının İzmir ekonomisi için önemli olduğunu ifade eden Kocaoğlu, “Ayrıca alüvyonlarla her yıl biraz daha sığlaşan İzmir Körfezi‘nin dere ağızlarında ve belli bölümlerindeki derinleştirme çalışmaları ve Körfez’in kuzey aksında açılacak sirkülasyon kanalı, suyun kalitesini arttıracak ve canlılık getirecektir. Bunun doğal bir sonucu da, körfezde denize girilebilmesidir ki, nihai hedefimiz budur. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı, DLH ve TCDD ile başlattığımız çalışmalar var. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’yle projenin bilimsel altlığını oluşturacak çalışmalar da yürütüyoruz. Bu işbirliği, İzmir’in en önemli çevre projesinin gerçekleştirilmesine önemli bir katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak
Yazan: Vahap Dabakan

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *