ANAOKULU TASARIMI

70°N Mimarlık şirketi tarafından tasarlanıp uygulanan bu ana okulu dış oyun alanından birkaç boylamsal bölge olarak planlanmış. Çatısındaki ara ara boşluklar kış bahçesi gibi bir havaya sokmuş anaokulunu. İç mekan daha aydınlık ve ferah bir hale dönüşmüş. Çocukların dışarıdaki iklim değişikliklerini rahatça gözlemleyebilecekleri bir alan yaratılmış. Ayrıca su-oyun odalarıda bu anaokulunda düşünülmüş ayrıntılardan biri.
Oyun odalarının bazı köşelerinde büyük çoçoklar için özel tasarlanmış girintili çıkıntılı yapıya sahip sert görünüşlü giysi dolapları nulunuyor. Mutfak ve oyun odaları yapının dışa bakan cephesinde bulunuyor. Giysi dolaplarının içinde hem oyun oynanıyor hem dolap olarak kullanılıyor. Okuma saatleri için ve sessiz faliyetler için ayrı bölümler oluşturulmuş. Ayrıca oynama duvarlarıda oyun odasının hemen her köşesinde kullanılmış. Anaokulu odaların kullanımında değişiklik yapılabilecek şekilde inşa edilmiş. Çok basit hareketlerle her odayı değiştirebilir ve faaliyet göstericek hale dönüştürülebilir olarak tasarlanmış. Odaları değiştirmek ve boş alanları yenilemek için bir kaç seçenek var. Duvarlarda da esneklik mevcut. Duvarlar; kendi ekseni etrafında dönebilir, farklı konumlara uydurulabilir ve büyük odaları bölüp küçük odalara ayırabilir. Mobilya ve oyuncaklar, duvar sistemine kısmen bütünleşmiş bundan dolayı zemin alanı gibi kullanılabilir veya özgür bırakılabilir. Çizim masaları, duvarlar ve kukla oynatma tiyatrosu özgür bir biçimde bırakılmış.
Ana okulunda gezeken en çok da kullanılan renler dikkati çekiyor. Çocuklara endeksli planlanmış olan okul tam anlamıyla çocuk yuvası kelimesinin karşılığı gicbi. Duvarlar, oyun odaları çocukların kurcalama, atlama, zırlama, enerjilerini atmak için kullandıkları tüm olanakları sunmuş. Her bir odadan farklı bir macera çıkıyor. Hayal dünyası geniş olan çocuklar için iyi bir yaşam merkezi. Oyuncak rafları ve Oyun evleri ile anaokulu projesi gerçekten çok başarılı.

The kindergarten is organized in a number of longitudinal zones from the exterior playground, the roofed outdoor terraces that gives a good micro climate (very important in our rough climate), ‘the indoor street’ with water-play areas and a winter garden feel to it, the bases and to the innermost reading nooks and mezzanines. These zones contribute to make a soft transition from the exterior to the interior spaces – from the exposed wide landscape to the intimate zones. The ‘rough’ wardrobes, the kitchen and the playing rooms are peeking out of the facade. The four bases each have an inner wardrobe which also can be used as a play area. The bases can be opened or closed off towards the indoor street and wardrobes, and each have two adjustable playing walls. The reading nooks and mezzanines are more intimate spaces for quieter activities. The kindergartens have been built to have the possibility of variety in the use of rooms. With very simple moves one can change each room into new rooms of various sizes and functions. There are several options for combinations and joint actions of rooms and spaces. Flexibility is also guaranteed by the inner walls in every base station (fixed in one end, and wheels on the other). They can be turned like indicators round an axis and be put in different positions and make various smaller rooms in the big base room. Furniture and toys are partly integrated into the wall system so the floor area can be as free as possible: long drawing tables, climbing walls and puppet theatre are all parts of the playing walls.

Mimarlar: 70ºN Arkitektur
Proje Ekibi: Magdalena Haggärde, Joar Lillerust,
Gisle Løkken, Kjeld Nash, Anniken Romuld,
Petra Schnutenhaus

Yer: Tromsø, Norveç
Site Alan: 622 m²
Açık Alan: 1825 m² + 1712 m²
Yapım Yılı: 2006
Fotoğraflar: İvan Brodey

5 Yorum Bulunuyor

 • 18 Şubat 2009 | Permalink |

  I would love to be a kinder in that place. Love moving furniture, secret places to play. The outside arquitecture is also showing whats happenning inside, but more hard. good decision.
  Really nice work.
  congratulations to the arqs!.

 • 18 Şubat 2009 | Permalink |

  ÇOK SEVİMLİ, ÇOK GÜZELLL..
  başarılı bir proje 🙂

 • 18 Şubat 2009 | Permalink |

  arkadaşımı buraya yollamak istiyorum çok beğendim

  😀

 • 154
  21 Şubat 2009 | Permalink |

  mühhhteşemmmm olmuş

 • 23 Mart 2010 | Permalink |

  anaokuluna gidesim geldi:)

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *