Alfaçelik Libya’dan Sonra Yeni Pazarlarda

Zbs Alfaçelik, Libya’daki Ciro Kaybını Yeni Pazarlarla Telafi Edecek

Libya’da yaşanan iç karışıklık nedeniyle görüşmelerini yürüttüğü iki stadyum ihalesi beklemeye alınan Zbs Alfaçelik, bu sebeple oluşan artık kapasitesini doldurabilmek için, Orta Asya Cumhuriyetleri, Irak, Rusya, Romanya, Cezayir ve Almanya’daki projeleri yakından izliyor. Bu yıl 20 milyon dolar ciro hedefleyen Zbs Alfaçelik, bunun yüzde 70’ini yurtdışına yaptığı işlerden elde edecek.

Libya’da yaşanan iç karışıklık nedeniyle görüşmelerini yürüttüğü iki stadyum ihalesi beklemeye alınan Zbs Alfaçelik, bu sebeple oluşan kapasite kaybını yeni pazarlara açılarak telafi etmeyi planlıyor. Kuruluş gözünü enerji ve altyapı yatırımlarının hızlandığı Orta Asya Cumhuriyetleri’ne dikmiş durumda. Zbs Alfaçelik, ayrıca uzun yıllardır iş yaptığı Irak, Rusya, Romanya, Cezayir ve Almanya’daki potansiyelini de artırmak için harekete geçti. Zbs Alfaçelik İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Rıdvan Murat,”Bu ülkelerde endüstriyel yapılar, depolar, antrepolar, fabrika binaları, hizmet binaları, sanayi tesisleri, çok katlı çelik konutlar, iş merkezleri, stadyum ve havalanı hizmet binaları yapmayı planlıyoruz” dedi.

Durmak yok, yola devam

Türkiye’nin ilk yapısal çelik şirketlerinden biri olan Zbs Alfaçelik’in genel müdürü Rıdvan Murat, durdurmak zorunda kaldıkları Libya yatırımları, yeni pazarlar ve bu yıla ilişkin hedefleri hakkında bilgi verdi. Rıdvan Murat şunları söyledi:

“Bu yıl Libya’nın Tripoli ve Bingazi şehirlerinde inşa edilmesi planlanan iki stadyum projesi ile görüşmeleri sürdürürken, ülkede yaşanan karışıklıklar nedeniyle tüm yatırımlar durduruldu. Biz de Libya’da durum normale dönene kadar bekleme kararı aldık. Bu kararı almamızda çalışanlarımızın can güvenliği ile ilgili riskler şüphesiz ki önemli bir etken oldu. Libya’da durum normale döndüğünde çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ancak durumun normale dönmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor. Biz de bu süre zarfında boş duramayacağımız için, yeni pazarlara yöneliyoruz ve mevcut pazarlardaki varlığımızı daha da güçlendiriyoruz.”

Zeman’la gücüne güç kattı

Avusturyalı ortakları Zeman Holding’le birlikte enerji ve altyapı yatırımlarının hızlandığı Orta Asya pazarına girmeyi planladıklarını ifade eden Rıdvan Murat, “Ayrıca uzun yıllardır faaliyet gösterdiğimiz Irak, Rusya, Romanya, Cezayir ve Almanya’da yapacağımız yeni projelerle gücümüzü artırmayı hedefliyoruz. Bu ülkelerde ağırlıklı olarak endüstriyel yapılar, depolar, antrepolar, fabrika binaları, hizmet binaları, sanayi tesisleri, çok katlı çelik konutlar, iş merkezleri, stadyum ve havaalanı hizmet binaları yapmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Ankara’da konut, Gebze’de depo

Bu yıl 20 milyon dolar ciro hedeflediklerini ve bunun yaklaşık olarak yüzde 70’ini yurtdışına yaptıkları işlerden elde edeceklerini dile getiren Murat, yurtiçinde de Ankara’da konut, Gebze ve Dilovası’nda lojistik depo, Ege Bölgesi’nde otel yapacaklarının altını çizdi.

Tüm bu projelerin imalatının Sakarya Hendek’te bulunan tesislerinde yapılacağını belirten Rıdvan Murat sözlerine şöyle devam etti:

“Fabrikamız 30 bin metrekare açık alan üzerine kurulu 13 bin 500 metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyor. Son iki yılda fabrikaya 7 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Bu sayede tesisi büyüttük, makine parkurunu yeniledik ve sosyal alanlarımızı güçlendirdik. Avusturyalı Zeman Holding ile yaptığımız ortaklık sonucunda Avrupa’ya direkt ihracat yapar hale geldik. Ürün gamımızda Alfaprofil ve Alfapanel bulunuyor. Üretim kapasitemiz aylık tek vardiyada bin ton, yıllık ise 15 bin ton’dur. Ancak bu talebe göre daha da artırılabilir.”

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *