21. Yüzyılda Yaratıcı Şehirler ve Endüstriler Sempozyumu

DÜNYA KÜLTÜR ENDÜSTRİSİ UZMANLARI İSTANBUL BULUŞMASI YAKLAŞIYOR

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kent Kültürü Yönetmenliği etkinlikleri kapsamında; Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2010 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “21.Yüzyılda Yaratıcı Şehirler ve Endüstriler Sempozyumu” için geri sayım başladı.

21.Yüzyılda Yaratıcı Şehirler ve Endüstriler Sempozyumu, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin ev sahipliğinde, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın destekleri ve Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası ve “Yaratıcı Şehirler” kavramını ortaya koyan Charles Landry’nin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Manchester Üniversitesi’nden kültür ekonomisi uzmanı İsmail Ertürk’ün girişimleri sonucunda, 2010 AKB Ajansının katkılarıyla ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin ev sahipliğinde yapılacak sempozyumun açılışını, Türkiye’den ve diğer ülkelerden üst düzey temsilciler ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) Genel Sekreteri Dr. Supachai Panitchpakdi yapacak.

40 kadar konuşmacının katılacağı sempozyumda “Yaratıcı Şehir ve Endüstriler: Gelecek Tasarıları ve Zorlukları”, “Yaratıcı Şehirlere Küresel Bakış”, “Ulusal ve Kentsel Ekonomik Büyüme Modeli Olarak Yaratıcı Endüstriler 1-2”, “Yaratıcı Endüstriler ve Girişimciler”, “Küresel Şehirlerin Derecelendirilmesinde Yaratıcı Endüstrilerin Rolü” başlıkları altında 6 oturum gerçekleştirilecek.

İkinci günün sonunda ise İsmail Ertürk ve Charles Landry’nin moderatörlüğünde “İstanbul: Kültür Başkenti’nden Küresel Yaratıcı Şehre” başlıklı bir yuvarlak masa oturumu yapılarak İstanbul’da kısa vadede kurulması planlanan Yaratıcı Şehirler ve Endüstriler Enstitüsü hakkında görüşler paylaşılacak.

İki gün sürecek sempozyumun katılımcıları arasında; UNCTAD Yaratıcı Endüstri Programı Şefi Edna Dos Santos Duisenberg, Hong Kong Çin Üniversitesi’nden Kültürel Gelişim Merkezi Başkanı Desmond Hui, Mt Auburn Ortaklığı Başkanı Beth Siegel, WIPO, Birleşmiş Milletler Temsilcisi Dr. Dimiter Gantchev, John Howkins Yaratıcı Ekonomi Araştırma Merkezi Başkanı John Howkins gibi uluslararası konukların yanı sıra Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Ruhi Ayangil, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Psikolog, yazar Gündüz Vassaf, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Üyesi Ataman Onar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Borusan Holding CEO’su Agâh Uğur, Mimar ve Tasarım Yöneticisi Aslı Kıyak İngin, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Eğitim Projeleri Danışmanı Fikret Toksöz, İstanbul 2010 AKB Ajansı Kent Kültürü Yönetmeni Yeşim Yalman ve Dr. Seza Sinanlar Uslu gibi uzman isimler yer alacak.

11 ve 12 Kasım 2010 tarihlerinde YTÜ Oditoryumu’nda gerçekleşecek sempozyumun dili İngilizce ve Türkçe olacak, dileyenler simultane çeviri hizmetinden yararlanabilecekler.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *