2011′in En İyi Havalimanları

2011’in En İyi Havalimanları

Güntay Şimşek 10 milyondan fazla kişinin değerlendirmelere katıldığı Skytrax ödüllerini yazdı…

Havacılık sektörünün en prestijli ödüllerini veren Skytrax, 8 ay süren ve 10 milyondan fazla kişinin katıldığı değerlendirmeler sonucu 2011’in en iyi havalimanlarını belirledi. Hong Kong Uluslararası Havalimanı dünyanın en iyisi seçildi.

İngiltere merkezli araştırma grubu Skytrax, her yıl mart ayında önce dünyanın en iyi havalimanlarını, ardından da en iyi havayollarını açıklıyor. 1998’den bu yana, dünyanın dört bir yanında milyonlarca yolcuyla yaptığı anketler sonucunda havacılık sektörünün ses getiren ödüllerini veren Skytrax; 2011’de Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nı “en iyi” seçti. Singapur Changi Havalimanı 2’nci, Seul Incheon Havalimanı ise 3’üncü oldu.

Geçmiş yıllara bakınca; bu 3 havalimanını listede farklı sıralarda ama her zaman ilk 3’te görüyorum. Örneğin geçen yıl Singapur Changi birinci, Seul Incheon 2’nci, Hong Kong ise 3’üncü sırada yer aldı. Bu yıl Skytrax tarafından ikinciliğe layık görülen Changi, 2010’da 25 kez En İyi Havalimanı seçilmiş.

Yine son yıllara bakacak olursak, “en iyi” seçilen havalimanlarının hep Uzakdoğu ve Asya’da yoğunlaştığı ortaya çıkıyor. Bölgede gelişen havayolu taşımacılığı ve artan yolcu trafiği, havalimanlarının büyümesine ve yeni terminallerin yapılmasına yol açıyor. Yolcuların ihtiyaçları gözetilerek inşa edilen yeni terminaller, yine yolcular tarafından yanıtlanan anketlerde her zaman üst sıralarda yer buluyor.

Türkiye Hiçbir Listede Yok

Yeni havalimanları yaparak, yeni havayolları kurarak ve yüklü miktarda uçak siparişleri vererek havacılıkta atağa geçen Ortadoğu ise business ve first class yolcuların hizmet aldığı “En İyi Premium Hizmeti Veren Havalimanı” kategorisinde 2 havalimanıyla kendine yer buldu. Katar Havayolları’nın Doha Havalimanı’ndaki terminali “en iyi” seçilirken, Etihad Havayolları’nın Abu Dabi Havalimanı’ndaki terminali de 3’üncü oldu.
İstanbul Atatürk Havalimanı geçtiğimiz yıl, “Güney Avrupa’nın En İyi Havalimanı” ödülüne layık görülmüştü. Ancak bu yıl listede kendine yer bulamadı. 2011’de Güney Avrupa’nın en iyisi Barcelona Havalimanı oldu. Madrid Havalimanı 2’nci, Atina Havalimanı ise 3’üncü. Skytrax’ın 50 kategoride dağıttığı ödüllerde Türkiye’den hiçbir havalimanı ödül alamadı.
Skytrax tarafından seçilen en iyi havalimanları, dünya çapında 240 havalimanını kullanan 10 milyondan fazla kişiye çeşitli sorular sorularak belirleniyor. Dünyanın en iyi havalimanı, bölgesel kategorilerde en iyi havalimanları, en iyi vakit geçirilen havalimanı, en temiz terminal, en iyi alışveriş yapılan terminal gibi kategorilerin bulunduğu değerlendirmede bu yıl 50 dalda ödül verildi. Ayrıca ilk kez, En İyi Bölgesel Havalimanı ve En İyi Havalimanı Otelleri de belirlendi.

En İyi Havalimanı

2011 2010
Hong Kong 1. 3.
Singapur Changi 2. 1.
Seul Incheon 3. 2.

En İyi Premium Hizmeti Veren Havalimanı

1. Doha Havalimanı
(Katar Havayolu Premium Terminali)
2. Frankfurt Havalimanı
(Lufthansa First Class Terminali)
3. Abu Dabi Havalimanı
(Etihad Airways Premium Check-in)

Avrupanın En İyileri

Kopenhag Havalimanı (Kuzey Avrupa)
Münih Havalimanı (Orta Avrupa)
Barcelona Havalimanı (Güney Avrupa)
Amsterdam Schiphol Havalimanı (Batı Avrupa)
Moskova Domodedovo Havalimanı (Doğu Avrupa)

En Çok Gelişen Havalimanı

1. Şanghay Hongqiao Havalimanı
2. OR Tambo Havalimanı
3. Bangalore Havalimanı

En İyi Havalimanı Alışverişi

1. Londra Heathrow Havalimanı
2. Singapur Changi Havalimanı
3. Dubai Havalimanı

Hong Kong Havalimanı, 2010’da yaklaşık 60 milyon yolcuya hizmet verdi. Havalimanının en yoğun olduğu zamanda saatte 60 uçuş yapılıyor.

2010’da dünyanın en iyi 3’üncü havalimanı seçilen Seul Incheon, 30 milyon yolcu trafiğine sahip.

Kaynak: Haber Türk

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *