20. Yüzyıla Damgasını Vuran 50 İkon Tasarım (5)

20. yüzyılın tasarımları arasından salyeden otomobile, oyuncaktan çantaya, ikon haline gelmiş 50 tasarımı seçtik. Tasarımcılar nelerden ilham aldılar nasıl ünlü oldular?
41. İki kişilik dünya 1990’ların başında Swatch’ın o dönemdeki CEO’su Nicolas Hayek, insanların saatlere olan bağlılığını arabalara taşıması fikrini ortaya atar. Almanya’da 1994 yılında, Daimler-Benz ve İsviçreli saat üreticisi Swatch tarafından tasarlanan Smart Car, 2 kişilik minik rengarenk tasarımı ile büyük sempati toplar. “Swatch Mercedes Art’ın kısaltılmış hali olan “Smart”ın şu anda sadece “Fortwo” modeli üretiliyor ve kendi sınıfında bir benzeri daha yok.

Smart-Fortwo

42. Yaşlandıkça güzelleşen bir kadın Kızı Barbara’nın kağıt bebekleri giydirmeyi çok sevdiğini ve onlara yetişkin kadın görevleri verdiğini farkeden Amerikalı işkadını Ruth Handler, Almanya seyahati sırasında ilk kez kadın görünümlü Bild Lilli bebeği görür. Bebek, Handler’in çok ilgisini çeker. Ruth Handler’in eşi, oyuncak üreten Mattel’in sahibidir. Handler, 1959 yılındaki oyuncak fuarına kadar bir mühendis ile birlikte bu küçük kadının geliştirilmesinde çalışır. Mühendis Jack Ryan’ın yardımıyla geliştirilen ve ilk kez fuarda sergilenen Barbie, isimni Handler’in kızından alır. Fuarda büyük ilgi görür. Mattel, 1964 yılında Bild Lilli bebeğin tüm haklarını satın alır. Ve üretimini durdurur. Böylece piyasanın tek yetişkin kadın bebeği satışlarını tamamen ele geçiren Mattel, dünyada yeni bir fenomenin başlangıcını yaratır.

disci-barbie

43. 450 metre halat Tasarımcı Campana kerdeşler tarafından 1993’te São Paulo’daki bir galeri için tasarlanan ve büyük ilgi gören “Vermelha” bir sandalye iskeleti etrafında sarmalanan 450 metre kırmızı halattan meydana geliyor. Edra firmasının sanat yönetmeni Massimo Morozzi’nin sandalyeyi Mel Byers’ın “50 sandalye” kitabında görünce Campana kardeşleri arayıp sandalyeyi üretmek istediğini söylemesiyle şaşıran Campana kardeşler, yapım aşamasını adım adım videoya çekerler. Edra buna bayılır ve 1998 yılında sandalyenin üretimine başlanır. 4 günde el işçiliği ile yapılan sandalyenin fiyatı da zahmeti kadar yüksek. 4 bin 955 Euro-KDV, Haaz.

Fernando_and_Humberto__Campana_Vermelha_Armchair_wnj

44. Kontrplağın tasarıma geçişi Tasarımlarının pek çoğu ikona dönüşen Ray ve Charles Eames, Los Angeles’ta film setlerinde yaptıkları sahne tasarımlarının ardından atölyeye dönüştürdükleri evlerinde akşamlarını kendi mobilya tasarımlarını yaparak geçiyorlardı. Kontrplak ile deneysel çalışmalar yapan çift “DCM” ve “LCW” sandalyeler de dahil olmak üzere pek çok önemli tasarıma imza attı. 1946’da görücüye çıkan ve Time dergisi tarafından 20. yy’ın tasarımı ilan edilen “LCW” sandalye konforlu ve basit yapısıyla modern tasarımın en önemli ikonlarından biri.

Miniatures+-+LCW+Chair+by+Charles+and+Ray+Eames

45. Konforun ikonlaşmış hali Charles ve Ray Eames çifti tarafından 1956 yılında tasarlanan “Eames Lounge Chair” sandalye (670) ve pufu (671) ilk kez 1956 yılında NBC televizyonunda yayınlanan bir şvda görüldü. Hermen Miller tarafından üretilen sandalye, Avrupa pazarı içinse Vitra tarafından üretildi. Kısa sürede diğer mobilya firmaları tarafından taklit edildi. Kimisi aynen kopyalasa da çok az kısmı ilham aldığını belirtti. Kısa sürede statü sembolü haline gelen üzerine kitap yazılan bu konforlu sandalye, gül ağacından üretilen kasası ve oturma kısmında kullanılan deri malzemesi ile lüks ve konforun birlikteliğinin önemli bir simgesi.

charles_eames

46. Uzay 1999 dizisinden tanıdık bir sandalye “Tongue” sandalyenin de tasarımcısı olan Fransız Pierre Paulin tarafından 1966 yılında tasarlanan “Ribbon” keskin hatlara sahip bir kurdele formunda. “Ribbon” sandalye, 1968 yılında Cihicago Tasarım Ödülü’nü kazanmış. 1975’te çekilen “Space 1999” dizisinde kullanılmasından sonra ise her kesimden insanın bildiği bir tasarıma dönüştü.

ribbon_chair_and_ottoman_88l

47. Swatch Plastik malzemeyi saat tasarımında kullanarak bir ilke imza atan Swatch, sektüre eğlenceli ve renkli şeyler sunan bir marka olarak hayatına başladı. Mart 1983’de ilk kez tanıtılan Swatch koleksiyonu 12 saatten oluşuyordu. Şu anda uygun fiyatı ve yüzlerce çeşit modeli ile özellikle gençlerin popüler saati olan Swatch, sık sık ünlü tasarımcılara özel koleksiyonlar yaptırıyor.

SWATCH SUJM704

48. Klasikle modern arasında 1978 yılında İtalya Ferrara’daki Palazzo dei Diamanti müzesi için Alessandro Mendini tarafından tasarlanan “Proust” koltuk, görüldüğü anda 20. yüzyılın ikonlarından biri sayıldı. 1993 yılında Capellini firmasına miras kalan ve bugün “Proust Geometrice” adıyla Alessandro Mendini tasarımı bir kumaşla yeniden kaplanan koltuğun çerçevesi tamamen el boyaması. Marcel Proust’un yazılarının maddesel bir ifadesi olan tasarım, tarihi bir formun empresyonist yorumu olarak tarif edilebilir.

alessandro-mendini-proust-geometrica_k3uq

49. Kalbinize oturan tasarım 1950’lerin ortasında mobil stüdyoya çevirdiği bir Volkwagen minibüs ile Avrupa seyahatine çıkan tasarımcı Verner Panton, 1958 yılında Danimarka’ya alışılmadık, birbirinden farklı tasarımları ile döndü. Bunlardan biri de ikon tasarımları arasında yer alan “Heart Cone” sandalye. 1959 yılında üretilen bu fütüristik sandalye, New York’ta bir vitrine konulduğunda trafikte kaos yarattığı için polis tarafından kaldırılması talep edilmiş. Vitra tarafından üretilen “Heart Cone” konforlu bir kulüp sandalyesi olarak biliniyor. Büyük kulaklarının Mickey Mouse’a benzedildiği sandalyenin 7 farklı rengi bulunuyor.

panton_heart_cone_chair_o1d

50. “Tongue” koltukta konuşmak serbest New York Modern Sanat Müzesi’nde sergilenen ve 1967 yılında Fransız tasarımcı Pierre Paulin tarafından tasarlanan “Tongue” uzanma koltuğu modern mobilya tarihinin temel tasarımlarından biri olarak kabul ediliyor. Hollandalı Artifort firması için tasarlanan koltuk basit, heykelsi ve insan vücudu ile uyumlu bir forma sahip.

artifort-paulin-tongue-chair4

Kaynak: Home art Design

5 Yorum Bulunuyor

 • 06 Nisan 2010 | Permalink |

  çok güzel çalışmalar ikon diye buna derim ben !

 • 06 Nisan 2010 | Permalink |

  koltuklar mükemmellll

 • 25 Temmuz 2010 | Permalink |

  koltuklar mükemmelllll

 • 25 Ocak 2011 | Permalink |

  BEN BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM.GERÇEKTEN MÜKEMMELLLL!!!!!!!!

 • 31 Ocak 2011 | Permalink |

  selam arkadaslar ben 2010 yilinda 4 katli celik bina yaptirdim cok menmunum ve kisin cok sicak oluyor allah herkeze nasip etsin

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *